top of page

Kevlar - tajna broń artysty fireshow

Bezpieczeństwo w pokazach fireshow ma dwie składowe: doświadczenie artysty oraz najwyższej jakości sprzęt. Dzisiaj nieco więcej o tym drugim a dokładniej o materiale z którego wykonane są wszystkie palne głowice - kevlarze. Jeżeli chcesz zajrzeć za kulisy pokazów i interesują cię stosowane przez nas rozwiązania techniczne - dobrze trafiłeś!Kevlar został wynaleziony w laboratorium DuPont w 1965 roku przez kilku naukowców którym przewodziła Stephanie Kwolek. Dzięki swojej strukturze ten materiał znalazł szerokie zastosowanie w militariach - w hełmach, kamizelkach kuloodpornych, elementach odzieży ochronnej itp.

Prawie każdy ogniowy sprzęt używany podczas pokazów składa się z metalowego stelaża lub uchwytu. W kiju jest to metalowa rurka, w wachlarzach stelaż a w poi metalowy łańcuch. Na końcu tej konstrukcji znajduje się głowica, którą nasącza się łatwopalną substancją.

W początkowym boomie fireshow w Polsce (który przypada na lata 2007-2010) entuzjaści sztuki tańca z ogniem stosowali głowice z włókna szklanego. Miały one jednak wiele wad - nie były wystarczająco chłonne oraz obróbka włókna szklanego (np. jego cięcie) jest okazywała się być szkodliwa dla zdrowia.


Z pomocą przyszedł materiał od DuPont - materiał o dobrej chłonności, niepalny i odporny na zużycie okazał się świetnym materiałem do produkcji ogniowych głowic w sprzęcie fireshow.


Kevlar jest materiałem niezwykle łatwym w obróbce. Dostarczany w arkuszach, pasach lub tulejach, w dotyku sprawia wrażenie sztywnego, grubo-tkanego koca.

Jest łatwy w kształtowaniu i mocowaniu na metalowych stelażach - najczęściej występujące formy to głowice rolowane z pasów, warkocze oraz elementy oplatane kevlarową tuleją lub liną. Elementy można zszywać ze sobą za pomocą kevlarowych nici.

Sprzęt oparty na kevlarze można kupić w specjalistycznych sklepach z rekwizytami estradowymi lub wykonać samemu posiadając niezbędne półprodukty (kevlarowy materiał oraz metalowe stelaże lub łańcuch). Wybierając firmę która zrealizuje dla Ciebie pokaz ogniowy zwróć uwagę na wykorzystywany sprzęt. Tylko rekwizyty których palne głowice wykonane są z kevlaru gwarantują bezpieczeństwo i to, że sprzęt podczas pokazu zwyczajnie się nie rozpadnie.

139 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page